Младежта оформя утрешния ден на Европа
Проект U4EU 2.0: Младежта оформя утрешния ден на Европа е наследник на проект U4EU: Младежки дебат за бъдещето на Европа (2020–2022). U4EU 2.0 продължава мисията да дава възможност на младите хора активно да оформят бъдещето на Европа с основен фокус върху засилване на младежката ангажираност, демократично участие и застъпничество. U4EU 2.0 включва серия от младежки срещи, тематични семинари, обучителни сесии, разработване на политики и усилия за застъпничество, проведени в 9 държави от ЕС. Тези дейности са насочени към ключови предизвикателства, пред които са изправени младите хора, вкл. ограничено участие в създаването на политики, пропуски в осведомеността относно институциите и политиките на ЕС, недостатъци в дигиталната грамотност и неравенства в участието на пола и многообразието.
Чрез международно сътрудничество и използване на обширни изследвания и предишен опит, U4EU 2.0 предоставя на младите участници основни умения, знания и възможности да станат активни заинтересовани страни в оформянето на една по-приобщаваща и демократична Европа. U4EU 2.0 не е крайно усилие; проектът има за цел да остави трайно наследство от информирани, ангажирани и овластени млади граждани, които продължават да се застъпват за положителна промяна в Европа. Чрез насърчаване на младежкото участие, укрепване на демократичните ценности и насърчаване на приобщаващи политики, U4EU 2.0 е фар на надежда за по-светло европейско бъдеще. Проектът възнамерява да насърчи по-голямо чувство за принадлежност към ЕС и неговите основни ценности сред младите европейци.
Новини по проекта:
Младежка среща за бъдещето на Европа (Атина, 8 юли 2024 г.)
Бюлетин #1 (на английски) (май 2024 г.)
Времева рамка: Май 2024 – април 2026 г.
Партньори: ANCE (Greece) – водещ партньор, NOUS (Italy), Clube Intercultural Europeu (Portugal), Cross Cultural Bridges (Netherlands), KMGNE (Germany), UNITED for Intercultural Action (Hungary), VOLONTEUROPE (Belgium), Associació Mitjans - Xarxa d'Educadors i Comunicadors (Spain), Multi Kulti Collective (Bulgaria)
Финансиране: Европейската комисия, програма „Граждани, равенство, права и ценности“
Без расизъм в изборната кампания за Европейски парламент
Проектът “Без расизъм в изборната кампанията за Европейски парламент” на Мулти култи колектив има за цел да повиши осведомеността и да обсъди вредните последици от расизма в различни социални аспекти, вкл. като предизборен политически инструмент в българските политически кампании и особено в светлината на предстоящите Европейски избори. Проектът се стреми да утвърди европейските ценности за защита правата на човека. Той също така консолидира усилията на институциите, гражданското общество и медиите за предотвратяване на расизма, ксенофобията и дискриминацията в политическата кампания за европейските избори.
Обосновката на проекта се базира на изследването „Реч на омразата и евроскептицизъм в България“, публикувано от Мулти култи колектив през 2022 г. То разглежда връзките между речта на омразата, дискриминацията и расизма и евроскептицизма (мек и твърд). Документът показа, че уязвимите групи като роми, мигранти, бежанци, чернокожи са най-честите мишени на евроскептичните политически партии.
Проектът имаше три основни дейности:
- Фото изложба на открито пред Народния театър в София (30 април - 14 май 2024 г.), която да даде глас на българи и чужденци, които се противопоставят на расизма и отправят послание в подкрепа на правата на човека, демокрацията и многообразието. Това са както жертви на расизъм, така и изявени личности от публичния живот като уважавани журналисти, поп звезди, Инстаграм инфлуенсъри, видни интелектуалци и др. Фотограф на изложбата е Красимир Димитров. (НОВО: екипът успя да организира второ представяне на изложбата! Благодарение на партньорство със Столична община – Район Оборище, Първа английска езикова гимназия и 112 ОУ „Стоян Заимов“ изложбата беше показана в Поп-ъп галерия на оградата на Първа езикова английска гимназия и 112 ОУ „Стоян Заимов“ (Бул. Княз Александър Дондуков 60, София) между 22 май – 10 юни 2024 г.)
- Комуникационна кампания в 10 ключови медийни партньори и социалните медии, където личните истории на участниците да намерят място.
- Общностно събитие за консолидиране на усилията на заинтересованите страни от институциите, гражданското общество и медиите.
Изложбата се провежда под патронажа на Европейския парламент.
Проектът адресира Европейските избори и насърчава гласуването, но НЕ заема политически позиции и НЕ призовава към подкрепа за конкретни партии.
Новини по проекта:
- Видео в Deutsche Welle България (10 юни 2024 г.)
- Снимки от общностното събитие Чаена церемония срещу расизма в ЕС (4 юни 2024 г.)
- Фейсбук събитие за общностното събитие Чаена церемония срещу расизма в ЕС (4 юни 2024 г.)
- Статия в списание Vagabond (28 май 2024 г.) - на английски език
- Снимки от втората изложба в Поп-ъп галерия на оградата на Първа езикова английска гимназия и 112 ОУ „Стоян Заимов“ (22 май 2024 г.) - откриването беше отложено поради буря
- Фейсбук събитие на изложбата в Поп-ъп галерия на оградата на Първа езикова английска гимназия и 112 ОУ „Стоян Заимов“ (22 май – 10 юни 2024 г.)
- Представяне на историите в Open Sofia (20 май 2024)
- Интервю по Дарик радио (12 май 2024 г.)
- Интервю по Българско национално радио - Радио София (8 май 2024 г.)
- Снимки от откриването на изложбата пред Народния театър (30 април 2024 г.)
- Фейсбук събитие на изложбата пред Народния театър (30 април - 14 май 2024 г.)
- Интервю по Българско национално радио - програма Хоризонт (30 април 2024 г.)
- Интервю по Българско национално радио - програма Христо Ботев (29 април 2024 г.)
- Интервю по Българско национално радио - радио Благоевград (19 април 2024 г.)
Времева рамка: февруари - юни 2024 г.
Партньори: Столична община
Финансиране: Европейската мрежа против расизма ENAR
Патронаж: Изложбата се провежда под патронажа на Европейския парламент.
The Sofianer
Проектът поставя София на световната карта чрез включването й в една глобална визуална инициатива - създаване на колекция корици на въображаемото списание The Sofianer като реверанс към култовите корици на списание Тhe New Yorker. Градовете, които до момента са създали собствени визуални интерпретации, са Париж, Токио, Монреал, Шанхай, Брюксел и Милано. Проектът предвижда да въвлече най-добрите художници на България чрез отворена покана на тема как те виждат София, представяне на работите им в изложба във физическа и онлайн среда и иницииране на обществен дебат за миналото, настоящето и бъдещето на столицата.
- Отворена покана за художници и илюстратори 2024 (срок: 15 юли 2024 г.)
- Победители 2023: Вяра Бояджиева и Ивет Няголова (видео)
- Победители 2023: Николай Петрусенко и Сибила Керелезова (видео)
- Официално откриване и награждаване 2023 (11 септември 2023 г.)
- Отворена покана за художници и илюстратори 2023 (срок: 10 юли 2023 г.)
- Официално откриване и награждаване 2022 (17 септември 2022 г.)
- Отворена покана за художници и илюстратори 2022 (срок: 10 юли 2022 г.)
Времева рамка: февруари 2022 - декември 2024 г.
Партньори: Фондация Кредо Бонум, Мулти култи колектив
Финансиране: Столична община, Българо-американска кредитна банка, Посолство на САЩ в България, Mastercard, 5l speakeasy bar
Предотвратяване на расизма и дискриминацията
Проектът Предотвратяване на расизма и дискриминацията – позволяване на ефективното прилагане на антирасисткото законодателство на ЕС рамка (PERSERVERE) се занимава с борба с нетолерантността, расизма, ксенофобията и дискриминацията срещу уязвими етнически и расови групи и по-специално роми, евреи, мюсюлмани и хора от африкански произход. Изхождайки от предпоставката, че всяка система, натоварена със защитата на уязвимите от дискриминация, трябва преди всичко да разчита на ефективна правна рамка, проектът изпълнява дейности, свързани с по-доброто прилагане на закона. Проучва в 7 страни партньори и разработва образователни материали и инструменти, които ще бъдат използвани за обучение на правни професионалисти (съдии, адвокати, прокурори) и работници на първа линия (юридически служители в затворите, полицията, социалните служби, центровете за приемане на убежище и органите за граничен контрол и т.н.) как да се използва национално транспонираната европейска рамка за борба с расизма. Разчитайки на настолни и теренни изследвания, проектът ще произведе поредица от резултати, които отговарят на тази цел, включително:
електронна книга, идентифицираща всички пропуски в законодателството и правната практика както на европейско ниво, така и на национално ниво на 7 страни партньори ;
набор от инструменти за обучение, който ще се използва за обучение на най-малко 210 юристи и 210 работници на първа линия, като същевременно ще достигне до най-малко 70 обучители/преподаватели в 7-те страни партньори; и
поредица от бели книги, препоръчващи промени в европейските и националните закони и процедури, за да се гарантира, че те са подходящи за целите на борбата с расизма и защитата на членовете на жертвите на етнически и расови групи.
Новини и развития:
- Изпълнение на проекта PRESERVERE: Научени уроци и препоръки (на английски и български)
- Общ доклад относно изпълнението на дейностите по учене и обучение (на английски)
- Онлайн обучителна платформа (на английски и български)
- Флайер # 4 - януари 2024 г. (на английски и български)
- Флайер # 3 - декемвр 2023 г. (на английски и български)
- Инструментариум за обучение PRESERVERE (на английски и български)
- Флайер #2 - февруари 2023 г. (на английски и български)
- Сравнителен доклад Прилагането на правната рамка на ЕС за борба с расизма в 6 европейски държави: България, Кипър, Гърция, Италия, Малта и Холандия
- Национален доклад Транспониране и прилагане на правната рамка на ЕС за борба с расизма в България
- Всички останали национални доклади (Кипър, Италия, Малта, Гърция, Холандия)
- Флайер #1 - февруари 2022 г. (на английски и български)
- LinkedIn страница
- Фейсбук страница
Времева рамка: Февруари 2022 - Януари 2024 г.
Партньори: Cooperativa Sociale San Saturnino Onlus (Italy) - leading partner, UClan Cyprus (Cyprus), Lai-Momo Societa' Cooperativa Sociale (Italy), Kentro Evropaikou Syntagmatikou Dikaio Idryma Themistokli Kai Dimitri Tsatsou (Greece), CSI Center For Social Innovation (Cyprus), The People for Change Foundation (Malta), Stichting Hogeschool Van Amsterdam (Netherlands), Multi Kulti Collective (Bulgaria)
Финансиране: Европейска комисия, Програма Граждани, равенство, права и ценности (CERV)
БИСТРА ИВАНОВА
Бистра Иванова е интеграционен експерт, културен мениджър и социален предприемач. Тя е съ-основател на „Мулти култи колектив“ и председател на управителния съвет от април 2016 г. Бистра има солиден опит в сферата на интеграцията на бежанци и мигранти както на терен, така и на ниво политики като мениджър проекти, изследовател и комуникационен експерт. От 2015 г. Бистра е национален координатор на официалния портал на ЕС за интеграция на мигранти EWSI, а от 2021 г. – член на Управителния съвет на международната мрежа за политики в подкрепа на образованието на ученици мигранти SIRIUS, базирана в Брюксел. В допълнение, от 2018 г. Бистра работи и като оценител на проекти в Министерство на културата на България, както и във Фондация Робърт Бош.
Бистра завършва бакалавърска степен по Комуникации в Софийски университет (2010 г.) и специализира Миграционни политики (Централен европейски университет, Будапеща, 2015 г.) Изследователски методи (Амстердамски университет, 2016 г.), Европейско миграционно и бежанско право (UBL – Брюкселски свободен университет, 2016 г.) и Културен мениджмънт (Софийски университет, 2017 г.). В момента завършва две магистратури – Финансов мениджмънт и маркетинг (ВУЗФ) и Управление на миграционните процеси (УНСС).
Бистра е носител на редица отличия като Доброволец на годината (2011 г.), 40 до 40 на Дарик (2014 г.), Global Shaper на Световния икономически форум (2014 г.), финалист е на наградите Жена на годината на Грация (2016 г.) и е включена в книгата „Хората, които променят България“ (2019 г.).
КАЛОЯН ЙОРДАНОВ
Калоян Йорданов е член на “Мулти култи колектив” от самото му създаване, член на управителния съвет от декември 2013 г. и негов заместник-председател от 2016 г.
Привлечен е от мисията на сдружението да повишава обществената информираност за чуждестранните култури и етнически малцинства в България и да подпомага тяхната интеграция.
Калоян е адвокат със значителен професионален опит, член на Софийската адвокатска колегия и мениджър в адвокатско дружество „Делойт Лигъл“ от 2015 г. Между 2008 г. и 2015 г. е адвокат в българския клон на адвокатско дружество „Си Ем Ес Камерън Маккена“, а между 2006 г. и 2018 г. е мениджър на правния отдел на Bulgarian Home Loans.
Завършва право в СУ „Св. Климент Охридски“ и магистратура по бизнес администрация в Нов български университет.
ЗВЕЗДА ВАНКОВА
Д-р Звезда Ванкова е основател на „Мулти култи колектив“ и първи председател на сдружението (до март 2016 г.). Оттогава тя е член на управителния съвет. Д-р Ванкова е доктор по право от Университета в Маастрихт. Тя публикува докторската си дисертация на тема „Кръговата миграция от Източното партньорство към ЕС – правата на работниците мигранти в България и Полша“.
В момента д-р Звезда Ванкова работи по двугодишен грант по програма Рубикон от Холандския изследователски съвет (NWO) за провеждане на изследване в Юридическия факултет на Университета в Лунд (2019-2021). Темата, върху която работи, е „Бежанците като работници мигранти. Трудовата миграция като алтернатива за защита на бежанците в контекста на ЕС?“.
Преди да се присъедини към Юридическия факултет на Университета в Лунд, д-р Ванкова е работила в Катедрата по европейско и международно право и Институт за транснационално и европейско трансгранично сътрудничество и мобилност на Университета в Маастрихт. Д-р Ванкова беше централен координатор на научните изследвания в изданието за 2015 г. на Индекса на политиката за интеграция на мигранти (MIPEX) и работеше като политически анализатор в Групата по миграционна политика (Migration Policy Group) в Брюксел. Като изследовател и координатор в Правната програма на Институт „Отворено общество“ – София (2005-2013 г.), Звезда Ванкова беше активен участник в развитието на българската миграционна и интеграционна политика чрез политически и правни анализи, застъпническа дейност и дейности за изграждане на капацитет . Звезда беше избрана от ВКБООН България за мониторинг на Националната програма за интеграция на бежанците в България като независим експерт в периода 2012-2014 г. и изпълняваше ролята на национален координатор за Европейския уебсайт за интеграция (EWSI) за България. Тя също така е публикувала независим доклад за наблюдение Специалните домове за временно настаняване на чужденци на МВР.