
Партньорите на проекта Да празнуваме солидарността се събраха в Будапеща за работилница за промоция на Музея на солидарността и медийно събитие на 12-14 юни 2017 г. с домакинството на фондация DemNet.
Събитието имаше за цел да:
1. координира
- финализирането на историите в Музея на солидарността
- разработването на уеб портала Музей на солидарността
- официалното откриване на Музея на солидарността
- промоцията на Музея на солидарността във всички държави
2. разработи
- сценария на флашмоб и медийното събитие за промоция на Музея
- реализира флашмоба и да го запише
- финализира начините за дистрибуция и употребата готовото видео от флашмоба в промоцията
3. реализир медийно събитие
- промотиране на Музея на солидарността пред медиите в Унгария на 13 юни.
На 13 юни екипът се срещна с Luca László, доброволец и главен организатор на неформалната група Segítsünk Együtt a Menekülteknek, която през 2015 г. помагаше на бежанците по време на кризата в Унгария, мобилизирайки стотици доброволци. Luca се знае с най-важната и деликатна част – ролята на „провокатора“. След като разучи ролята си и се сдоби с оборудването си (плакат, брошури, микрофон), а екипът уговори ролите си, беше време за действие.
Екипът записа Luca на няколко места в центъра на Будапеща, носейки плакат „НЕ ПОМАГАЙТЕ“ (на английски и унгарски), да раздава брошури сред минувачите и разпространява съобщението: Не е задача на нас, гражданите, да помагаме на когото и да било, неформалните граждански инициативи крият много неизвестни и не са контролирани, задача на държавата е да се грижи за всичко. Целта беше да провокира хората и екипът да запише техните реакции и аргументи. Luca водеше разговори на английски и унгарски, опитвайки се да провокира колкото се може повече реакции. През това време екипът се криеше наоколо и записваше аудио и видео с професионална техника и мобилни телефони.
Екипът се погрижи всеки участник да получи картичка с повече информация и контакти в случай, че не желае материалът с него да бъде използван при създаване на видеото или пък желае лицето му да бъде скрито. Всеки от участник беше информиран, че това е провокация, както и с каква цел е направена тя.
Медийното събитие беше проведено в Szimpla Ker на 13 юни. Панелистите Luca László, Hunor Király (DemNet, Унгария), разработчик и главен редактор на Музея на солидарността и Vladimir Radinovic (Radiofonia, Полша), главен репортер в Музея първо разказаха за провокацията, резултатите и как тя ще бъде използвана в промоцията на Музея. След това проектът и Музеят бяха представени заедно с някои от най-ярките истории в него и интересни факти и тенденции от страните участнички.
След панела домакините споделиха голяма торта с публиката като символ на празнуването на солидарността и участниците и партньорите продължиха с неформални разговори.
Събитието се организира като част от проекта Да празнуваме солидарността с подкрепата на ЕС чрез програма Европа за гражданите.